Verse Of The Day

LOL of The Week

LOL of The Week

Now Showing This Week

Now Showing This Week

Followers

Wednesday, October 29, 2008

Angel Food Ministries


A few months ago my mom told me about a food program through one of our local churches called Angel Food Ministries. This really threw me for a loop that my mother was actually participating in a church activity. For a minimum purchase of $30 you receive a box (or "unit") of food that would feed the average family of four for a week. The basic unit contains fresh and frozen vegetables, various meats, and starches. Nothing offered is "seconds" or out-dated food. It may or may not be recognizable name-brand food. But what it is is staples for a family.

Mom has brought over some items that she knew we would use like breaded chicken patties. Other things she might give to the food bank.

In addition to the basic unit you can purchase additional items like a meat box or a fruit and veggie box. There is no maximum amount you can purchase. It is conceivable for a family to purchase four basic units for $120 and that will feed them for a month. For a family that is strapped for money this would be a relief.
With food prices continually on the rise it's not uncommon for our family to spend $500-$600 month on food. I approached Steve about this last night, about wanting to supplement our food bill with Angel Food and see if it helps to cut down on our monthly grocery bill. We're willing to give it a shot. I think I'll purchase the basic unit, the Thanksgiving unit, and the 7# meat box.

Check out their website and you can view next month's menu. You'll see that there's a lot of food in those units.

AFM operates in 35 states. Type in your zip code to see if there is a particiapting church in your area.

2 comments:

Jeankfl said...

I came over through Nadine. I've used Angel food for a couple of years, now.. It's great!! The food is good, first quality, it's just buying in bulk and sharing, essentially. And the meat is great!! The steaks are kind of thin-cut, but delicious! There hasn't been anything we thought wasn't worth it.. and we've priced it several times, and always get what would be $50-$60 worth at the grocery store..
Jean

Aynde said...

I did it in Wyoming and it was called Share. I remember we had to do 2 hours of volunteer work in addition the the cost of the food.

Don't know if they have anything like that here. I was always fond of getting the produce pack.